Oto pojęcia, które powinniśmy znać korzystając z pieluszek wielorazowych.
Pielucha z kieszonką (pocket diaper)
Pielucha składająca się z oddychającej zewnętrznej warstwy wodoodpornej (np. PUL) zszytej z warstwą materiału przepuszczającego wilgoć (bawełna, polar) w sposób umożliwiający włożenie wkładki chłonnej pomiędzy te dwie warstwy materiału, w tzw. kieszonkę. Wkładka może być dowolna – z mikrowłókna, konopii czy bawełny. Ilość i rodzaj wkładek możemy dostosować do naszych potrzeb. Kieszonkowa konstrukcja pieluchy pozawala na szybkie jej schnięcie po praniu. Dodatkowo jeśli materiałem wewnętrznym jest np. mikropolar, wilgoć jest utrzymywana we wkładce wewnętrznej w izolacji od skóry dziecka. Pieluszki są wyposażone w napy lub rzepy pozwalające na regulację rozmiaru – część pieluszek tego rodzaju występuje w jednym rozmiarze i pasuje na dziecko od 4 do 16kg.
Pielucha formowana do stosowania z otulaczami (fitted diaper with wrap)
Pielucha formowana bawełniana (np. frotte, flanela), z konopii lub włókna bambusowego, czasem z wszytą w środek dodatkową warstwą chłonną np. z mikrowłókna, wyglądem przypomina pieluchę jednorazową. Wyposażona jest w rzepy i napy pozwalające na wygodne założenie pieluszki, jak i regulację rozmiaru. Przy nóżkach i na plecach mają wszyte gumki, żeby umożliwić dobre dopasowanie do dziecka.
Występują w rozmiarze „one size” od noworodka do nocnika lub w kilku przedziałach wagowych.
Do takiej pieluszki potrzebny jest otulacz – wykonany z wodoodpornego i oddychającego materiału (PUL – laminowany poliester) lub wełniany.
W przypadku alergii lub bardzo wrażliwej skóry dziecka najlepiej użyć pieluszek z organicznej bawełny lub włókna bambusowego, bez żadnych sztucznych dodatków.
Pielucha kompaktowa (all-in-one)
Pielucha bawełniana zintegrowana z wodoodporną oddychającą powłoką zewnętrzną utrzymującą wilgoć wewnątrz pieluszki. Zazwyczaj wnętrze pieluszki wykonane jest z bawełny, bawełny z domieszkami innych materiałów, bawełny typu frotte, włókna bambusowego lub innego naturalnego materiału o wysokiej chłonności. Mogą być zapinane na rzepy lub napy. Zwykle występują w kilku rozmiarach dopasowanych do przedziałów wagowych dziecka. Niektóre pieluchy tego rodzaju mają warstwę chłonną, którą można rozłożyć do suszenia. Czasami jest też możliwość zastosowania osobnej dodatkowej wkładki chłonnej. Pieluchy tego rodzaju są bardzo wygodne w obsłudze, czas zakładania jest identyczny jak pieluchy jednorazowej, jednak stosunkowo długo schną po praniu.
Otulacz (wrap, cover)
Rodzaj majteczek zakładanych na pieluszkę np. bawełnianą wykonanych z oddychającego wododpornego materiału (poliester z warstwą poliuretanu), wełny lub polaru. Czasami zewnętrzna warstwa otulacza jest wykonana z bawełny organicznej, co powoduje żejest on estetyczniejszy i przyjemniejszy w użyciu. Zapinane na rzepy lub napy. Przy nóżkach i w tylnej części mają wszyte gumki. Zabezpieczają przed wydostaniem się wilgoci na zewnątrz. Otulacz można założyć na pieluszkę materiałową formowaną, na zwykłą tetrową lub flanelkową.
Otulacze wełniane wymagają specjalnej pielęgnacji przy pomocy lanoliny aby zachowały wodoodporność. Są droższe niż poliestrowe ale znacznie lepsze dla wrażliwej skóry i alergików.
Otulacze wełniane i polarowe mogą przepuścić wilgoć po zbyt długim czasie przetrzymywania mokrej pieluszki na dziecku oraz w przypadku nacisku na pieluszkę np. w czasie jazdy samochodem w foteliku.
Pielucha do składania (prefold)
Pielucha płaska prostokątna wykonana z kilku warstw bawełny, grubsza na środku, cieńsza po bokach. Po złożeniu tworzy prostokątną wkładkę, którą można umieścić w otulaczu. Niektóre otulacze są specjalnie uformowane tak, żeby uniemożliwić przesuwanie się wkładki. Jest to rozwiązanie mniej wygodne od pieluszek formowanych ale też tańsze. Dobrze też będzie się sprawdzać przy treningu nocnikowym oraz przy wychowaniu bezpieluchowym. Takiej wkładki można też użyć razem z pieluchą tetrową lub flanelową.
Wkładka (booster)
Wkładki służą do zwiększania chłonności pieluch. Sposób ich włożenia do pieluszki zależy od typu pieluszki. Wkładki mogą być bawełnianie, bambusowe lub np. z mikrowłókna w przypadku niektórych pieluch typu kieszonkowego. W pieluszce formowanej wkładka może być wpinana na napy lub po prostu kładziona w środek pieluszki. Wkładki można też stosować razem z pieluszką tetrową lub flanelową złożoną w tradycyjny sposób i dowolnym otulaczem.
Wkładka jednorazowa biodegradowalna (flushable nappy liner)
Dodatkową pomocą w użytkowaniu pieluch do prania są wkładki jednorazowe biodegradowalne. Są to „listki” celulozowe lub wiskozowe wkładane na między pieluszkę a pupę dziecka. Jeśli ulegną zanieczyszczeniu należy je wyrzucić do toalety, jeśli są tylko zmoczone można je uprać razem z pieluchami i użyć jeszcze raz lub dwa. Jest to wygodne rozwiązanie, eliminujące konieczność wstępnego oczyszczania pieluszek, również tetrowych. Używanie takich wkładek jest również wskazane w przypadku pieluch jednorazowych – przynajmniej część zanieczyszczeń trafi do kanalizacji, a nie na wysypisko.
Źródło : chusty.info